přI NEHODĚ

Pamatujme na to, že nejdůležitější je začít jednat!!

·  Čistě z preventivních důvodů je vhodné vždy po nehodě vypnout motor. Především tak zabráníte hrozbě požáru, který je velkým rizikem. Účastníci nehody jsou navíc většinou v mírném šoku a tím, že vypnete motor a většinou podvědomě i zabezpečíte auto před rozjetím, zabráníte dalším možným škodám vzniklým v důsledku rozjetí nezabržděného auta.

·  Neprodleně musí následovat opatření vedoucí k včasnému varování ostatních řidičů přijíždějících v obou směrech k místu nehody, abychom zabránili řetězové havárii. Vyžadují-li to okolnosti, jste oprávněni i k zastavování vozidel. Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu, umístěte výstražný trojúhelník nebo jinak improvizovaně varujte další řidiče.

·  poskytněte pomoc druhým lidem, vyveďte je na bezpečné místo – mimo vozovku.

Vyproštění lidí z vozidla

·  U vážnějších poranění vždy platí, že se zraněným je vhodné příliš nehýbat. Vyproš?ovat zraněného z auta by proto vždy měli odborníci, kteří mají potřebné vybavení i znalosti. Při neodborném vyproš?ování vždy hrozí, že dojde ke zhoršení zranění.

·  Vyndat zraněného byste proto měli pouze v případě, že to vyžaduje situace (například mu není možné poskytnout první pomoc nutnou k zachování životních funkcí nebo hrozí požár vozidla).

·  Při vyproš?ování je možné využít pomůcky, které vytažení zraněného usnadní. K rozbití bočního okénka tak úspěšně pomůže třeba hever, na zaseklý bezpečnostní pás je zase možné použít nůž nebo nůžky.

·  Pokud vozidlo začne hořet, je důležité zachránit kromě lidí hlavně doklady. V počátcích je možné se pokusit požár uhasit příručním hasicím přístrojem (mělo by jím být vybaveno každé vozidlo, i když to není povinné vybavení) nebo třeba dekou. V případě, že se oheň šíří v motorové části, není dobré kapotu prudce otevřít. Tím by se jen umožnil větší přístup vzduchu a plameny by byly ještě vydatnější.

·  Vždy se ujistěte, že ze žádného z havarovaných vozidel neuniká palivo. Pokud zjistíte, že k úniku dochází, je lepší odpojit autobaterii a zavolat hasiče. Výbuch hrozí vždy, i když při úniku benzínu je riziko větší. Na to se ale samozřejmě nedá spoléhat a preventivní opatření je třeba udělat vždy. Při úniku paliva odejděte do bezpečné vzdálenosti od vozidel a raději vyčkejte na příjezd odborníků, kteří vše vyřeší. Při větším úniku je vhodné úplně zastavit dopravu.

Poskytnutí první pomoci

·  Vždy se ujistěte, zda nedošlo k poranění některých účastníků nehody. Pokud ano, je třeba posoudit rozsah zranění a v případě potřeby poskytnout první pomoc a zavolat záchranku. S ošetřováním je třeba začít od těch, kteří jsou v bezvědomí nebo prudce krvácejí. Ošetřovat zraněné byste vždy měli mimo silnici

·  Volejte 112 (případně: 155 zdravotnická záchranná služba; 158 policie; 150 hasiči) a oznámmte: kdo jste, kde jste, co se stalo, zeptejte se, co dělat dál. Nezavěšujte, dokud neřekne dispečer.

·  Účastníci nesmí odjet z místa nehody do příjezdu policie. V této době je vhodné si vyměnit informace (hlavně registrační značku vozidla a kontakt na řidiče, informace o provozovateli a vlastníkovi vozidla, pojiš?ovnu, u které je sjednáno tzv. povinné ručení, a číslo povinného ručení).

·  Získejte kontakty na svědky.

·  Vozidlo zanechejte na místě. Když ho musíte přemístit, zdokumentujte původní postavení vozidel (čímkoli obkreslit obrysy). Máte-li možnost, fo?te.

Když přijedou záchranné složky

·  Máte povinnost na vyzvání Policie ČR předložit své doklady, podrobit se dechové zkoušce na alkohol, případně lékařské prohlídce i odběru krve apod.

·  Událostí můžete být otřeseni. Vypovídat proto můžete i později.

·  Uvádíte-li informace týkající se dopravní nehody policii (či novinářům), soustřeďte se na popis události, přičemž sdělujte to, co s jistotou víte.

·  Po sepsání protokolu si jej přečtěte a zeptejte se na vše, čemu nerozumíte, požádejte o případná doplnění, zapsání svých námitek apod. Pak teprve podepisujte!

Následný postup

·  Při zdravotních potížích zajděte k lékaři.

·  Uchovejte veškerou dokumentaci (účtenky, zdravotní zprávy, fotografie atp.).

·  Jako poškození máte právo na náhradu vzniklé škody na zdraví i majetku, tedy i na náhradu vynaložených výdajů spojených s právním zastupováním.

·  V případě, že viník z místa nehody ujel a je neznámý, mají poškození, jsou-li zraněni, nárok na náhradu některých škod na České kanceláři pojistitelů.
Přes českou kancelář pojistitelů je třeba řešit i ty případy, kdy viník nehody neměl uzavřené povinné ručení.

·  Poškozenými jsou i pozůstalí po zemřelém při dopravní nehodě (děti, rodiče, manžel/ka, sourozenci, blízké osoby žijící ve společné domácnosti).

·  Viníci nehody si právní pomoc hradí ze svého. Některé pojiš?ovny hradí viníkovi právní pomoc z havarijního pojištění nebo i povinného ručení.

·  Doporučení viníkům i poškozeným: vyhledejte odbornou právní pomoc (pojiš?ovny nemusí podat plnou informaci o případných nárocích – včetně např. nároku na zapůjčení náhradního vozidla).

Bezvědomí je projevem poruchy centrální nervové soustavy a svými komplikacemi jako je zapadnutí jazyka, vdechnutí zvratků či krve, může ohrozit člověka na životě.
Příčinou bezvědomí může být polytrauma, otřes mozku, nedostatek kyslíku v mozku, epileptický záchvat, cévní mozková příhoda, diabetes, těžká otrava (alkoholem, chemickou látkou), přehřátí organismu, úraz elektrickým proudem apod..